Östra porten - Första spadtaget!

Den 24/4 är det fest - då sätter vi första spaden i marken!


Den 24/4 är det fest - då tar vi första spadtaget för Östra Porten!

Vi vill vara en församling som växer i kärlek till Gud, varandra och världen, det är vår församlings vision. Vi är så glada och tacksamma för allt Gud gjort i och genom församlingen. Vi vill växa och vi längtar efter att fler människor ska få höra de glada nyheterna om evangeliet och bli en del i församlingens gemenskap. I denna längtan föddes det projekt som fått namnet BeGe. Läs mer om det HÄR

Östra porten är en del av en större helhet och kommer vara till stor välsignelse för vår växande barn- och ungdomsverksamhet. Det ger oss tillgänglighetsanpassning av lokaler och nya möjligheter att möta fler barn och unga. Vi drömmer om att se nästa generation lära känna Jesus och starta sin livslånga vandring med honom.

Vi är så glada och tacksamma för att vi nu står vid den punkt att det är dags att sätta spaden i marken. Följ med ut till den plats där Östra Porten ska byggas efter gudstjänsten den 24/4 och fira!

Och alla barn - kom ihåg att ta med er en spade, det är ni som ska få ta de första tagen!

Kungsportskyrkan

Välj enhet