Nytt årsmotto och ny predikoserie!

5 feb | 12 feb | 19 feb | 26 feb


Söndag 29 januari presenterades församlingens nya årsmotto söndag den 5 februari startar vi upp med årets första predikoserie. 

Församlingens motto 2017 är ”På era platser, Färdiga, Gå!” På visionsgudstjänsten den 29 januari presenterades mottot. Lyssna gärna på predikan från visionsgudstjänsten HÄR om du inte har gjort det. Läs mer om årets motto HÄR.

Med start på söndag den 5 februari inleder vi en predikoserie som vi kallar Exodus. Under seriens fyra söndagar kommer rubrikerna se ur så här:

  • 5/2 Exodus - Gå ut!
  • 12/2 Exodus - Gå genom vatten!
  • 19/2 Exodus - Gå tillsammans!
  • 26/2 Exodus - Gå Din väg!

Vi kommer använda texterna i 2 Mosebok som en bakgrund för förkunnelsen. Även om vi inte hämtar varje söndags huvudtext från 2 Mosebok kommer vi ändå göra nedslag och hänvisningar till de texterna. Så om du vill komma förberedd till gudstjänsterna i februari rekommenderar vi att du läser kapitel 12-16 i 2 Mosebok.

Välkommen med på vandringen!

/Hans Jansson & David Axelsson

Kungsportskyrkan

Välj enhet