Kungsportsbloggen, visar inlägg

Om du hade en månad kvar att leva

| 2009-09-26
(0 kommentarer)

Hur skulle du leva om du bara hade en månad kvar att leva? Ja, vi hoppas naturligtvis att ditt liv ska få vara mycket längre än så, men vi tror att det kan vara oerhört meningsfullt att ställa oss den frågan. Gud har gett oss alla en ofattbart värdefull gåva; LIVET. Livet är Hans gåva till dig men vad du gör av livet är din gåva tillbaks till Honom. Men den värdefulla gåvan kan så lätt slarvas bort och därför tror vi att det kan vara meningsfullt att fundera rejält kring frågan hur vi egentligen vill förvalta vår korta stund på jorden.
Under de närmaste sex veckorna kommer vi i Kungsportskyrkan att genomföra en satsning på temat "Om du hade en månad kvar att leva". Under oktober månad uppmuntrar vi så många som möjligt att läsa boken "En månad kvar att leva". (Den finns att köpa till ett rabatterat pris på Kungsporten.) Den är skriven av ett pastorspar från Woodlands Church i Houston, Kerry och Chris Shook. Det har blivit en verklig bestseller där de driver tesen att få saker i livet kan hjälpa oss mer att fokusera på det väsentliga i livet än ett besked i stil med att vi bara har en månad kvar att leva. Den utmaning de riktar till oss är att redan nu börja leva som om vi bara hade en månad kvar att leva. Boken består av trettio korta kapitel och vi utmanar människor att under oktober månad läsa ett kapitel om dagen. Och att under den månaden leva med frågan; Vad skulle jag göra om jag bara hade en månad kvar att leva? I söndagens gudstjänster kommer vi att predika utifrån det här temat och i hemgrupperna vill vi bearbeta frågan tillsammans.
Om du tycker att det här låter spännande så välkomnar vi dig att ta del i den här utmaningen. Redan nu på söndag, den 27/9 kl. 10.30, har vi en gudstjänst där vi introducerar detta ämne. Då kommer du bland annat att få lyssna till en intervju med en man som för en tid sedan vara nära att dö. Hans erfarenheter från den upplevelsen, och hur det påverkade hans sätt att tänka runt livet, kan säkert få hjälpa oss när vi funderar på hur vi vill leva våra liv.
Välkommen att ta del av en utmaning som vi verkligen tror kan berika ditt liv!

Hans

 

Tillbaka

Kommentarer

Lägg till en kommentar

*
*
Räkna ut 5 plus 1.*