En riktig jul?
| 2009-12-15
Vad får inte saknas för att det ska vara en riktig jul? Glögg? Gran? Tomte? Julevangeliet? Gröt? Skinka? Kalle Anka?
Visst verkar det som att julen handlar om mycket yttre saker? Mat, julklappar och TV-program. Är det egentligen det som är poängen med julen?
Handlar egentligen inte mat om gemenskap? Julklapparna handlar väl kanske inte om grejerna vi ger utan ett uttryck för uppskattning och omsorg (och ibland för dåligt samvete för den omsorg vi inte gett tidigare under året)? Och TV-program och annat kanske handlar om tryggheten i traditioner, än att vi tycker det är så där grymt spännande med om Robin Hood ska klara att fly från Prins John i år igen.
Men vad händer med julen om gemenskapen, omsorgen och tryggheten försvinner?
Vi är så otroligt stolta över att få bjuda in dig som längtar efter detta till En riktig Julafton på Kungsporten! Kl. 15.00-21.00 är Kungsporten öppet för att vara en plats av värme och gemenskap för vem som helst som vill ha det. Du får komma som du är, när du vill, och bara vara. Kvällen avslutas med en Julnattsgudstjänst kl. 22.30 med fika efteråt.
Vi är nämligen övertygade om att den gemenskap, omsorg och trygghet vi alla längtar efter och alla behöver egentligen bara finns i julens riktiga huvudperson - Jesus Kristus. Han kom till vår jord för att föra oss vilsna människor hem till Gud igen. Och där är den enda platsen där vi egentligen är älskade som vi är.
Missa inte heller församlingens Julkonsert på söndag kl. 17.00! Fikabiljetterna är slutsålda, så det kommer bli mycket folk, men konserten är öppen för alla. Inget inträde, ingen anmälan! Det blir kör, solosångare, dansare, barn, ungdomar, allt möjligt, och en härlig julstämning! Kanske du ska bjuda med någon granne eller arbetskamrat?
God jul önskar vi som jobbar i vår härliga församling! Vi ser fram emot ett fantastiskt 2010!
/ Henrik
Kommentarer
Lägg till en kommentar