Nyhetsarkiv

December 2009

Skidläger i Åre

| 2009-12-09

Den 13-20 februari har du som är över 15 år möjlighet att följa med Kungsporten på skidäger till Edåsdalen, Åre! Det finns i år plats för 52 stycken + ledare! Först till kvarn... Sista anmälningsdag 15 december. Folder med mer info finns i Kungsportens reception. Det går också bra att maila frågor till: helena.magnusson@kungsporten.com

Läs mer...

En riktig Julafton

| 2009-12-08

Även i år bjuder vi in alla som vill fira en riktig julafton på Kungsporten. Det är enkelt och mysigt. Gran, gröt, sång, lek, godis och julklappar. Var med en stund eller hela dagen. Alla är välkommen att vara med Tidigare år har besökarna varit barn, vuxna, äldre - enastående men också hela familjer. Alla blir mätta, det brukar finnas mycket gott att äta. Fri entré Precis som alla tidigare år kostar det inget att vara med. Det som bjuds på borden och de julklappar som varje besökare får med sig är gåvor från besökare på Kungsporten. Hör av dig om du har något du vill bidra med. Vid frågor kontakta Mimmi 0733-46 24 70 PROGRAM 10.00-11.00 Träningspass i sporthallen 15.00-21.00 En riktig julafton 22.30-23.30 Julnattsgudstjänst, fika efteråt Varmt välkommen!

Läs mer...

Kungsportens julkonsert

| 2009-12-01

Välkommen till en julkonsert söndagen den 20 dec kl 17.00 där julens budskap presenteras i sång och musik. Musiker, solister, gospelkör, kidspraise mfl. medverkar denna kväll. Fri entré. En rejäl julsmörgås, julmust, kaffe och kaka serveras efter konserten. Biljetter till julfikat kan köpas i Kungsportens café t o m den 13 december. Vuxen 50 kr, barn upp till 15 år 25 kr.

Läs mer...

Sportlovsläger 2010

| 2009-12-01

Du som är 11-12 år får åka på sportlovsläger med rymdtema "Sikta mot stjärnorna" på Ralingsåsgården 12-16 februari. X-tra för dig mellan 13-16 är att du får vara med på lägret och gå en ledarutbildning. Folder med info och anmälningsblankett finns att hämta i Kungsportens reception, eller så kan du skriva ut den här! Frågor? iren.bjornell@kungsporten.com

Läs mer...